Czym jest reinterpretacja w humanistyce cyfrowej?

Reinterpretacja jest operacją na danych kulturowych, która powoduje zmianę dotychczasowego rozumienia tych danych. Na przykład poezja cybernetyczna wprowadza kod jako warstwę wiersza, konsola Nintendo Switch zmienia kategorię konsol do gier w ten sposób, że jest jednocześnie konsolą przenośną i stacjonarną, natomiast Cirque du Soleil rozwija koncepcję cyrku artystycznego, który staje się medium korzystającym dużo mocniej z technik i zabiegów teatralnych. Ważne jest, że nie dochodzi tu do stworzenia czegoś z niczego. Elementy mają zmienione znaczenia i rozłożenia akcentów.

Reinterpretacja jest performatywnym, kompilowalnym, zwrotnym operatorem, w którego wyniku dotychczasowy kanon/sposób działania, zwyczaj lub casus zostaje zmodyfikowany. Ponieważ jednak alteracje są ufundowane na iteracjach reinterpretacja jest rekonfiguracją raczej niż creatio ex nihilo. Przykładem reinterpretacji będzie wideowiersz czy wiersz-aplikacja, ale też modyfikacje w układzie wersów i rymów sonetu.

Fragment kursywą pochodzi z rozprawy z zakresu humanistyki cyfrowej „Zaburzenia interfejsu przyjemności. Performatywność współczesnej wypowiedzi artystycznej na przykładzie grupy Rozdzielczość Chleba” Grzegorza Jędrka. 

Rozprawę możesz przeczytać w repozytorium. Znajdziesz tam cały artykuł o rekapitulacji i reinterpretacji.

Możesz też zamówić jej opublikowaną w formie książki wersję.


Opublikowano

w

przez

Tagi: